close
تبلیغات در اینترنت
قاچاق عتیقه از نگاه حقوقی

میرعلم سیدی

قاضی دادگستری

تشکراز دوست گرامی اقای

مقدمه- شناخت گذشته برای ساختن  آینده ای بر پایه ی هویت فرهنگی هر ملت از اهمیت ویژه ای برخوردار است ودر حقیقت پویایی و بقای فرهنگی هر ملت  در آینده ، نیازمند پیوستگی میان دیروز ، امروز و فردای آن است  از آنجا که عرصه ی میراث فرهنگی از شاخص ترین  نمودهای ظهور هویت ملی در غالب آثار و ابینه ی تاریخی – فرهنگی و … هر کشور و آیینه ی تمام نمای فرهنگ و تمدن اهالی آن سرزمین است . آثاری که می تواند  بیانگر  ارزش و اعتبار  یک کشور در سطح بین المللی  باشد به همین دلیل است  که در حوزه ی حقوق ، از میان شقوق مختلف هنر ، بیشترین قوانین و حمایت های قضایی از آن صورت گرفته است .

– حمایت از هویت فرهنگی  را می توان  از لحاظ حقوق به دو گروه  حمایت های کیفری و حمایت های غیر کیفری تقسیم کرد . بدیهی است  که حمایت کیفری بایستی به عنوان آخرین حربه و تنها  راه حمایت و نگاهبانی باشد و فقط در مواردی استعمال گردد که راه و چاره ی دیگری جز آن نباشد . حمایت به طرق ذیل صورت می گیرد ، گاه با تبلیغات فرهنگی ، پیش بینی اعتبارات اقتصادی ، موضع گیری سیاسی و اجتماعی و گاه با تصویب قوانین گوناگون ، که شق اخیر واجد حداقل دو جنبه می تواند باشد .

بنابراین لازمه ی حمایت کیفری اولاً وجود یکسری از ارزش ها و مبانی و اصول ارزشی در جامعه می باشد ودیگر آنکه بایستی این مبانی ارزشی واجب الحمایه باشند و سایر حمایت های غیر کیفری برای صیانت و حفاظت آن کافی نباشد . در اینصورت است که قانون گذار مداخله نموده ، به منظور محافظت و نگاهبانی از آن فرد با موضوع ارزشی ، یکسری مقررات و قوانینی را وضع و تصویب می کند . از آنجایی که قوانین بدون ضمانت اجرا و در موارد کیفری بدون ضمانت اجرای کیفری ، قابلیت اجرایی خود را در جامعه به دست نمی آورند . مقنن ناگزیر است تا از کیفر و مجازات به عنوان آخرین حربه برای نگاهبانی از مبانی ارزشی مورد نظر خود استمداد طلبد . هدف از ابداع کلیه ی رشته های حقوق بالاخص حقوق کیفری ، ایجاد مکانیزم موثری برای نیل به کنترل اجتماع و تنظیم رفتار  و فعالیت های متقابل افراد در جامعه می باشد.)

– تعریف آثار ملی : نه تنها واژه نامه ی تخصصی در موضوع آثار ملی (فرهنگی و طبیعی) وجودندارد  تا پاسخگوی نیاز این بخش باشد بلکه قوانین تدوین شده نیز بدون توجه به لزوم  وجودتعریفی جامع و هماهنگ در این بخش تدوین شده اند . نبود توجه به این موضوع مهم سبب شده تا آثار ملی دایره ی محدودی پیدا کنند . به طوری که از میان آثار فرهنگی غیرمنقول فقط اشیای با قدمت بیش از صد سال ، یعنی همان عتیقه اعم از زیرخاکی وغیر زیر خاکی به عنوان آثار ملی شناخته شود در صورتی که مطابق ماده ی ۱ کنوانسیون ۱۹۷۰ . م و نیز قانون ثبت آثار ملی ۱۳۵۲ ه . ش به روشنی آثار فرهنگی دارای ارزش و شئون ملی ، بدون در نظر گرفتن قدمت زمان ویژه برای آنها . جزو آثار ملی کشور محسوب می شوند . مثل کتب و اسناد خطی . تابلوهای نقاشی ، ابزار و ادوات زندگی بزرگان . یادگارهای تحولات سیاسی. اجتماعی ، علمی ، اقتصادی و غیره که بتوانند در اعتلای فرهنگی کشور سهم و نقشی داشته باشند. )

– اموال فرهنگی  اموالی است منقول و عبارت است از اشیاء تاریخی (عتیقه) که واجد اطلاعات  با ارزش تاریخی  بوده و یکصد سال یا بیشتر از عمل آنها  گذشته باشد ولو آنکه به لحاظ ارزش مالی ، ناچیز جلوه کند واز شکل اولیه افتاده باشد . مانند اشیاء به دست آمده از حفاری ها و هر شی ء که اصطلاحاً به آن (( زیر خاکی)) می گویند.

– در اینجا لازم است به بررسی میراث فرهنگی در قانون مدنی پرداخته شود . هرچند در سال ۱۳۰۷ ه.ش که قانون مدنی تدوین شده میراث فرهنگی به مفهوم امروزی آن مورد توجه نبوده است اما قانون مدنی راجع به مصادیقی از آن احکامی را وضع  کرده که از اولین قوانین ناظر به موضوع محسوب می شود.

قانون مدنی نخستین بار در کشور از عبارت (آثار تاریخی) استفاده کرده  و در فصل سوم احکامی را در خصوص مورد وضع کرده است . همچنین مواد ۱۷۳ الی ۱۷۸ از قانون مدنی به دفینه (کشف اموال فرهنگی – تاریخی ) اختصاص یافته است.

قانون مدنی در ماده ۲۵ . بعضی از مصادیق میراث فرهنگی کشور را مورد حکم قرار داده است .

مشترکات عمومی : اموالی که تعلق به همه ی آحاد جامعه دارد و استفاده از آن اموال در حدود قوانین ناظر به موضوع میسر است . هیچ کس نمی تواند از این قبیل اموال تصرفی کند که مانع از استفاده دیگران شود.

مباحات : اموالی که ملک اشخاص نمی باشد و همه ی افراد جامعه می توانند مطابق قوانین ناظر به موضوع آنها را تملک نمایند مثل اراضی موات.

اموال مجهول المالک : اموالی که قبلاً در مالکیت فرد یا افراد خاصی بوده و اعراض مالک از آن مسلم نیست و امکان شناسایی مالک هم وجود ندارد.

این سه مورد اموالی بودند که مالک خاص نداشته و قانون مدنی مصادیقی از آنچه را که امروز میراث فرهنگی نامیده می شود  ذیل این عنوان مورد حکم قرار داده است .

ماده ی ۲۵ قانون مدنی مصادیق بارز میراث فرهنگی  غیر منقول از جمله کاروانسرا ، آب انبارها ، مدارس قدیمی ، میدان های عمومی ، پل ها را از جمله مشترکات عمومی می داند  و در صورتی که مالک خاص نداشته باشد . تملک افراد نسبت به آن ها را غیر قانونی می داند . با توجه به این که پل ها ، کاروانسراها و آب انبارهای عمومی تاریخی امروز تحت عنوان  میراث فرهنگی کشور مورد استفاده عموم قرار دارند.  لذا حکم قانون مدنی در عدم امکان تملک و استفاده ی انحصاری از این قبیل اماکن به قوت خود باقی است . قانون گذار در ماده ی ۲۵ قانون مدنی کلیه ی موارد  را احصاء نکرده است و با ذکر عبارت (از قبیل) تسری حکم به موارد مشابه را نیز مد نظر داشته است .

ماده ی ۲۶ قانون مدنی بیان کرده که (( اموال دولتی که معد است برای مصالح یا انتقالات عمومی مثل استحکامات و قلاع و خندق ها و خاکریزهای نظامی و قورخانه و اسلحه وذخیره و سفاین جنگی و همچنین اثاثیه و ابنیه و عمارات دولتی و سیم های تلگرافی دولت و موزه ها  و کتابخانه های عمومی و آثار تاریخی و امثال آنها و بالجمله آنچه که از اموال منقول و غیر منقوله که دولت به عنوان مصالح عمومی و منافع ملی در تحت تصرف دارد قابل تملک خصوصی نیست و همچنین است  اموالی که موافق مصالح عمومی به ایالات یا ولایت یا ناحیه یا شهری اختصاص یافته باشد.))

اما در مورد آثار و املاکی که جزء میراث فرهنگی کشور محسوب می شوند  و در تملک  دولت قرار دارند ماده ی ۱۱۵ از قانون محاسبات عمومی کشور مصوب ۱۳۶۶ ه.ش  مجلس شورای اسلامی فروش اموال منقول را که از نفایس ملی باشد و همچنین آثار و بناهای تاریخی را ممنوع اعلام داشته است .

قانون مدنی به مفهوم خاص کلمه ذکری از اموال فرهنگی و تاریخی یا واژه های مترادف ننموده است به هر حال قانون مدنی فقط در باب دفینه که از جمله مباحات است احکامی را بیان نموده است و قانون مذکور در مورد  اموال فرهنگی – تاریخی به مفهوم علمی آن و احکام مربوط به نحوه ی  کشف ، تملک ، حقوق دولت و … (احکامی را بیان نکرده است با تصویب قانون راجع به حفظ آثار ملی در آبان ماه ۱۳۰۹ ه. ش مواد مربوط به دفینه از قانون مدنی ایران اعتبار اجرایی خود را از دست داد و به طور ضمنی نسخ نشد و مقررات راجع به حفظ آثار ملی که به نام قانون عتیقات نیز معروف است از آبان ماه ۱۳۰۹ ه.ش به مرحله ی اجرا درامد .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تفسیر ماده ی ۲۶ قانون مدنی به دولت ایران اجازه داده در دعاوی خارجی در خصوص استرداد اموال تاریخی – فرهنگی منقول که به صورت قاچاق از کشور خارج شده اند دفاع نماید . براساس این لایحه دولت سئوال کرده بود  که آیا ماده ی ۲۶ قانون مدنی مبین مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران بر اموال فرهنگی – تاریخی منقول زیر خاکی می باشد یا خیر ؟ در ماده ی ۲۶ قانون مدنی آمده است مجلس با مصوبه ی خود دولت جمهوری اسلامی ایران را مالک بر اموال فرهنگی تاریخی منقول زیر خاکی  شناخت دولت در لزوم ارائه ی این لایحه به مجلس عنوان کرده بود که به جهت عدم صراحت ماده ی ۲۶ قانون مدنی در مورد مالکیت دولت بر آثار منقول تاریخی  – فرهنگی زیر خاکی دولت ایران عموماً در دادگاه های کشورهای اروپایی و در خصوص استرداد اموال تاریخی فرهنگی منقول که به صورت قاچاق از کشور خارج شده نمی تواند دفاع توجهی داشته باشد و این دادگاه ها عموماٌ بر عدم مالکیت دولت ایران بر اموال مزبور تأکید دارندو بعضاً مبادرت به اصرار حکم مبنی بر بی حقی  دولت ایران در دعاوی طرح شده نموده اند .

دولت در این استفساریه آورده است که وجود تفسیر قانونی از ماده ی ۲۶ قانون مدنی که متضمن تأیید حکم ماده ی یاد شده راجع به مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران بر اموال فرهنگی – تاریخی منقول زیر خای باشد . لازم است این لایحه به همین منظور به مجلس تقدیم شده است .

 ۶ – در این نخستین قانون در زمینه آثار فرهنگی – تاریخی موسوم به قانون عتیقات  که پیش نویس اولیه ی  آن را هر تسفلد تهیه کرده و توسط گدار تجدید نظر و تکمیل شده بود در آبان سال ۱۳۰۹ ه . ش به تصویب مجلس شورای ملی رسید و به اجرا درآمد . این قانون را ذکاء الملک فروغی نوشت که به قانون عتیقات  معروف شد . این قانون که اساس قوانین مربوط به میراث فرهنگی  ایران به شمار می رود، تقسیم اشیای مکشوفه را به ترتیبی که در قانون ذکر شده بین دولت و کاوش گر مجاز می شمرد و حتی صدور سهم کاشف را از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معاف می دانست .

در ۲۸ آبان ماه ۱۳۱۱ ه . ش آئین نامه ای اصلاحی  اجرای قانون راجع به حفظ آثار عتیقه ودر ۲۶ آذر ماه ۱۳۴۷ قانون خرید اراضی و ابنیه و تأسیسات  برای حفظ آثار ترایخی و باستانی به تصویب رسید تا آنکه در سال ۱۳۵۲ ه.ش به همت فیروز باقرزاده رئیس مرکز باستان شناسی ایران . تقسیم اشیای مکشوفه در کاوش های باستان شناختی متوقف شد .

۷ – هفت سال پس از انقلاب اسلامی ، با تصویب قانون تشکیلات سازمان میراث فرهنگی کشور در بهمن سال ۱۳۶۴ ه.ش با ادغام چندین مرکز و اداره ی کل ، سازمان میراث فرهنگی  ایران ، از ابتدای سال ۱۳۶۶ ه.ش رسماً کار خود را آغاز کرد. )

۸ – از مهمترین قوانین کیفری پس از پیروزی شکوهمند  انقلاب اسلامی می وان به قانون تعزیرات سال ۱۳۶۲ ه.ش اشاره نمود  مواد ۴۶ و ۴۷ از قانون مزبور  به این امر اختصاص می یافت .

نهایتاً در سال ۱۳۷۵ ه.ش مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون مجازات اسلامی فصل نهم آن را به تخریب اموال تاریخی – فرهنگی اختصاص داد  که دراین فصل  انواع جرائم علیه میراث فرهنگی به همراه ضمانت اجراهای متناسب  از ماده ۵۵۸ الی ۵۶۹ مقرر گردید .

عناوین جزایی مندرج در قانون راجع  به حفظ آثار  ملی مصوب ۱۳۰۹ ه.ش تا سال ۱۳۴۷ ه.ش قوت قانونی خودرا حفظ کردند . تصویب ماده ی ۱۲۷ مکرر از قانون مجازات عمومی سابق طیف و تعریف جرایم علیه میراث فرهنگی  کشور را گسترده تر و مجازات های مقرر را تشدید کرد.

ممنوعیت صدور هرگونه  اموال تاریخی – فرهنگی  از کشور مصوب ۱۳۵۸ ه.ش شورای انقلاب اسلامی ، لایحه قانونی راجع به جلوگیری از حفاری های غیر مجاز ، قانون تعزیرات خصوصاً تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ ه.ش و قانون تشدید مجازات مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور طیف جرایم مرتبط با میراث فرهنگی را تعریف و مجازات های قانونی متناسب با جرم را تعیین نموده است .

در راستای مبارزه با اقدامات غیر قانونی ، دوازده ماده ی ۵۵۸ الی ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی (قانون تعزیرات مصوب سال ۱۳۷۵ ه.ش) جانشین مواد ۴۶ و ۴۷ (قانون تعزیرات مصوب سال ۱۳۶۲ ه.ش) به تخریب اموال تاریخی و فرهنگی  تخصیص  داده شده اند . البته مواد  دوازده گانه ی مذکور تنها  به  (( تخریب )) این اموال نمی پردازد . بلکه اعمالی چون سرقت . کاوش ، خرید و فروش ، قاچاق و تغییر دادن نحوه ی استفاده از آنها را نیز در بر می گیرند و بابراین ، بهتر آن بود که این مواد تحت عنوان  (( جرایم علیه اموال تاریخی و فرهنگی)) ذکر می شدند.

با توجه به این که این اموال بخشی از میراث فرهنگی کشور را تشکیل می دهند  ، جرایم ارتکابی  علیه آنها را می توان علاوه بر جرم علیه اموال ، از زمره ی  جرایم علیه آسایش عمومی محسوب کرد(میرمحمدصادقی، ۱۳۸۳ ، ص ۲۰۹)

۹ – شوق در اختیار داشتن اموال عتیقه در کنار فعالیت وسیع کلکسیونرها و سود سرشاری که از این راه عاید می شود موجبات رونق باندهای سرقت  آثار فرهنگی و تاریخی را فراهم آورده است و عوامل تأثیر گذار عبارتند از :

– بالا بودن نرخ بیکاری و اعتیاد در جامعه به خصوص در بین نسل جوان .

– باندهای بین المللی قاچاق اشیاء عتیقه که فعالیت گسترده ای را با نیت بی هویت نمودن فرهنگ و تمدن اسلامی – ایرانی آغاز  نموده و از بیکاری جوانان یامشکل اعتیاد  آنها نهایت بهره برداری را می کنند.

 • کافی نبودن فعالیت های فرهنگی و آموزشی مناسب در جهت روشنگری مردم به خصوص نوجوانان و جوانان و آشتی دادن آنها با گذشته ی پرافتخار خود.
 • نرسیدن به شرایط ایده آل از لحاظ مسائل حفاظتی اعم از نیروی انسانی و تجهیزات و مسائل مادی ایشان.
 • ناچیز بودن برخی از احکام صادره در خصوص جرایم انجام شده اعم از حفاری یا سرقت با علم به این موضوع که ماده ی مذکور نه تنها تفاوتی میان سرقت و خرید اموال فرهنگی – تاریخی ایجاد نکرده است بلکه مجازات به نسبت قابل توجهی را برای این دسته از مجرمان گذاشته است . هرچند بهتر بود که مجازات نقدی سنگینی نیز برای این دسته از مجرمین در نظر گرفته می شد.

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گسترش سرقت های فرهنگی .

 • ایجاد فرهنگی حفاظت از آثار تاریخی و توجه بیشتر به آموزش های فرهنگی جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم به خصوص نسل جوان در بعدهایی مانند سرقت آثار تاریخی مافیای میراث فرهنگی حفاری های غیر مجاز و ساخت و ساز در حریم آثار تاریخی می تواند موثر واقع شود.
 • ایجاد سایت های حفاظتی یگان حفاظت در تمام محوطه های تاریخی و شهرها و محوطه  در کنار ایجاد واحدهای ویژه در نقاط مرزی به همراه نیروی انتظامی می تواند در کاهش این جرایم موثر باشد یکی از وظایف نیروی انتظامی رسیدگی به جرایم میراث فرهنگی است . البته ممکن است این وظیفه از اولویت های نیروی انتظامی نباشد زیرا آنها وظایف اصلی را به یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  محول کرده اند .
 • همکاری و تقابل بیشتر نیروی انتظامی در کشف و شناسایی باندهای قاچاق اشتیاء عتیقه .
 • بازنگری قونین موجود در برخورد با متخلفین و مجرمین .
 • صدور رأی متناسب با جرایم انجام شده در حوزه ی میراث فرهنگی .
 • تشکیل انجمن های میراث فرهنگی در بخش ها و روستاهای استان به عنوان بازوان توانمند سازمان میراث فرهنگی .
 • حمایت از تشکلهای غیر دولتی دوستداران میراث فرهنگی (سازمان های مردم نهاد یا سمن)

۱۰ – براساس ماده ی ۵۶۱ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) : (( هرگونه اقدام به خارج کردن  اموال تاریخی – فرهنگی از کشور هرچند  به خارج کردن  آن نینجامد . قاچاق محسوب و مرتکب علاوه بر استرداد اموال و حبس از یک تا سه سال و پرداخت جریمه معادل دو برابر قیمت اموال  موضوعه ی قاچاق محکوم می گردد .

تبصره – تشخیص ماهیت فرهنگی – تاریخی به عهده ی سازمان میراث فرهنگی کشور می باشد. ))

 منظور از (اقدام به خارج کردن ) شروع به قاچاق این گونه اموال می باشد مثل این که شخصی اموال مذکور را به خارج پست کرده . ولی مأمور پست آنها را کشف کند و یا در حین تفتیش چمدان هایش در گمرک ، خروج این اموال توسط مأمور گمرک کشف و از خروج آنها جلوگیری شود. در این مورد ماده ی ۱۵ آئین نامه اجرایی قانون معافیت ورد و صدور اشتیای عتیقه و آثار فرهنگی و هنری اصیل  و معتبر از حقوق و عوارض گمرکی مصوب سال ۱۳۵۴ ه. ش . نیز قابل توجه است که به موجب آن صدور اشیای عتیقه ایرانی که طبق قانون حفظ آثار ملی و آیین نامه ای اجرایی آن در فهرست آثار ملی ثبت شده باشد و یا هنگام تقاضای صدور و معاینه ی آنها  معلوم شود که از نظر اهمیت می توان آنها را در عدد آثار ملی ثبت نمود ممنوع است ولی صدور بقیه اشیا  با رعایت این آیین نامه آزاد است .

در اینجا  مرتکب جرم  می بایست اقداماتی در جهت خارج  کردن اشیاء فرهنگی – تاریخی  از کشور را به هر طریق ممکن انجام دهد تا عنصر مادی جرم محقق شود. در این ماده استثنائاً مقنن برای مقابله با کسانی که اقدام به خارج کردن اموال مذکور  از کشور می کنند شروع به عملیات را هرچند منجر به خروج آنها نگردد . جرم شناخته است در این ماده قانون گذار برای شروع به قاچاق ، مجازات جرم تام در نظر گرفته است.

در این خصوص برای تحقق عنصر روانی جرم عمدی  خارج کردن اموال تاریخی – فرهنگی از کشور کافی است که مرتکب ، آگاهانه و باعلم و اطلاع به ممنوعیت خارج کردن اموال مذکور ، قصد و سوء نیت مجرمانه را ، با هر اقدامی حتی اگر منجر به خروج  آن اموال از کشور هم نشود بروز دهد یا به عبارتی  آشکار نمودن اقدامات و عملیات لازم برای خارج کردن اموال مذکور از کشور  به صورت محسوس و عنی کاشف عنصر روانی است .

مجازات مرتکب جرم  در جهت خارج کردن اموال تاریخی – فرهنگی از کشور علاوه بر استرداد  اموال موضوع جرم و حبس از یک تا سه سال ، پرداخت جریمه ی معادل دو برابر اموال موضوع  قاچاق می باشددر اینجا که این جرم از جرایمی است  که حیثیت خصوصی آن دارای اهمیت بیشتری است و در نتیجه تعقیب جرم با اعلام شکایت سازمان میراث فرهنگی کشور به عنوان شاکی و مدعی خصوصی شروع ومدعی خصوصی شروع می شود ودر صورت استرداد اموال و پرداخت جریمه از ناحیه ی مجرم با استناد به ماده ی ۷۲۷ با گذشت سازمان میراث فرهنگی کشور داده می تواند با رعایت موازین شروعی حکم موقوفی تعقیب و یا اینکه در مجازات مجرم قائل به تخفیف شود.

چون این جرم قاچاق است  رسیدگی به آن  در صلاحیت دادگاه انقلاب است.

۱۱) قاچاق اشیای عتیقه ی مانند قاچاق مانند قاچاق کالاها در حجم وسیعی صورت نمی گیرد که بتوان به راحتی با آن مبارزه کرد  در حالی که قاچاق کالاها به صورت ترانزیتی و چشمگیری است . قاچاق اشیای عتیقه با ظرافت های خاصی صورت می گیرد و به همین خاطر قاچاق عتیقه با پیچیدگی های زیادی رو به روست قاچاق اشیاء ، عتیقه ، بخشی از هویت ملی ایران را از بین می برد ، رسیدگی به این موضوع یکی از اولویت های اصلی دستگاه قضایی است . )

حفاری غیر مجاز برای به دست آوردن اموال تاریخی – فرهنگی.

ماده ی ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی : (( هرگونه  حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی – فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیای مکشوفه  به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود ، چنانچه حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی که در فهرصت آثار ملی به ثبت رسیده است ، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیای مکشوفه و آلات و ادوات حفاری ، مرتکب به حداکثر مجازات مقر محکوم می شود. ))

قانون ۱۳۰۹ ه . ش به لحاظ رعایت حق دولت برای کسانی که به حق دولت تجاوز نموده و اراضی محوطه ی و تپه های باستانی را مورد حفاری غیر مجاز قرار می دادند مجازات هایی را قایل شده است.

براساس ماده ی ۳۶ از نظام نامه های اجرایی قانون عتیقات هرکس بدون اجازه ی صحیح به حفاری بپردازد یا آنکه عتیقات را به طور قاچاق از کشور خارج کند به اداء جریمه از ۲۰ تومان الی ۲ هزار تومان محکوم خواهد شد و اشیاء مکشوفه را دولت توقیف و ضبط خواهد کرد .

این مجازات تا سال ۱۳۴۷ ه . ش برقرار بود  ما در این سال برای حفاظت از میراث فرهنگی  کشور بخش مربوط به مقررات جزایی قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ ه.ش مورد بازنگری واقع شد و ماده ی ۱۲۷ مکرر از قانون مجازات عمومی سابق به این امر اختصاص یافت . هرکس بدون رعایت ترتیبات مقرر در قانون راجع به حفظ آثار عتیقه به قصد به دست آوردن اشیاء عتیقه در اراضی و تپه ها و اماکن تاریخی حفاری کند به حبس تأدیبی از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم می شود ولو اینکه اراضی و تپه ها  و اماکن ملک شخصی او باشد .

بعد از سال ۱۳۵۲ ه.ش که حفاری تجاری عملاً متروک ماند (قوانین به قوت خود باقی ماند اما دستگاه مجری از صدور مجوز حفاری خود داری کرد ) امر مبارزه با حفاری غیر مجاز جدی تر پیگیری شد.

در مقدمه ی ماده واحده ی مصوب شورای انقلاب اسلامی ایران در ۲۷/۲/۱۳۵۸ علت ممنوعیت حفاری بیان شده است : (( نظر به ضرورت حفظ ذخایر متعلق و مربوط به میراث اسلام فرهنگی و لزوم حفظ و حراست این مواریث از نقطه نظر جامعه شناسی و تحقیقات علمی و فرهنگی و تاریخی ونظر به ضرورت جلوگیری از غارت و صدور این ذخائر ارزنده به خارج از کشور که طبق مقررات مملکتی و بین المللی منع شده است ماده واحده ی زیر تصویب شود. ))

براساس بند  ۱ از ماده واحده ی ی اخیر الذکر انجام هرگونه  حفاری و کاوش به قصد دست آوردن  اشیاء عتیقه و آثار تاریخی مطلقاً ممنوع است و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیاء مکشوفه و آلات و ادوات حفاری  به نفع بیت المال محکوم می شود . چنانچه حفاری در اماکن تاریخی  که به ثبت آثارملی رسیده باشد انجام گیرد  مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می گردد .

جرم حفاری (به معنی کندن ) و کاوش (مثلاً با وسایلی همچون ابزار گنج یابی ) به قصد تحصیل اموال تاریخی و فرهنگی را جرم و قابل مجازات دانسته است  به نظر نمی رسد که برای شمول این ماده به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ضرورت  داشته باشد . بلکه صرف حفاری به این قصد  کفایت می کند .

ضمانت اجرای مذکور در تبصره ی ۱ ، برای بازداشتن افراد از نگه داشتن اموال تحصیلی کافی به نظر نمی رسد و جاداشت که مجازات دیگری نیز برای این قبیل افراددر نظر گرفته می شد

در اینجا عمل مرتکب جرم جهت تحقق عنصر مادی باید به صورت حفاری و اقدام به آن در محل هایی باشد که براساس قانون جزء اراضی و تپه ها و اماکن مذهبی و تاریخی به حساب می آید ، هرچند محل حفاری در تملک  مرتکب عمل باشد و یا اینکه متعلق به شخص دیگری باشد . در هر صورت  حفاری بدون رعایت ترتیبات مقرر در قانون حفظ آثار ملی در اراضی مذکور برای تحقق  عنصر مادی جرم کفایت می کند که باید به صورت فعل  مثبت مادی صورت گیرد .

بنابراین با توجه به جنبه های عمومی جرم در صورتی که ضابطین دادگستری از عملیات حفاری  در محل های مذکور اطلاع حاصل نمودند باید  فوراً اقدامات لازم را جهت تعقیب و دستگیری مرتکبین جرم به عمل آورند .

ماده ی ۵۶۲ ق.م برای تحقق عنصر روانی جرم کافی است که مرتکب با شروع در انجام حفاری و کاوش قصد مجرمانه و سوء نیت خود را برای تحصیل اشیاء تاریخی  – فرهنگی در خارج ایران ابزار نماید . هرچند که آنها استفاده نکند .

بنابراین احراز سوء نیت از طرف مرتکب عمل کافی می باشد و نیازی به اثبات قصد مجرمانه  حاصل از جرم یعنی سوء  استفاده مرتکب نمی باشد .

مجازات مرتکب این جرم علاوه بر ضبط اشیاء  و آلات مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت حبس از شش ماه تا سه سال خواهد بود.

به موجب تبصره ی اول ماده ی ۵۶۲ : (( هرکس اموال فرهنگی – تاریخی  موضوع این ماده را برحسب تصادف به دست آورد و طبق مقررات میراث فرهنگی کشور نسبت به تحویل آن اقدام نماید . به ضبط اموال مکشوفه محکوم می گردد و از طرف دیگر حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی فرهنگی از جرایم قابل گذشت است و سازمان میراث فرهنگی به عنوان شاکی و مدعی شاکی خصوصی پس از اعلام شکایت و تعقیب جرم در صورت ضبط اشیاء و آلات حفاری در صورت صرف نظر از شکایت خود دادگاه می تواندبا رعایت موازین شرع تعقیب مجرم خودداری کرده یا اینکه د رمجازات مرتکب تخفیف قائل شود. ))

دراینجا مهمترین ایراد این است که مقنن در این ماده منحصراً خرید و فروش اموال تاریخی – فرهنگی حاصله از حفاری غیر مجاز را مورد حکم قرار داده است . در نتیجه خرید و فروش اشیاء تاریخی – فرهنگی مکشوفه  در حفاری غیر مجاز از اماکن مذهبی و بقاء متبرکه از شمول این ماده خارج است.

بررسی مفاد تبصره (ماده ۵۶۲ ق.م)

خرید و فروش اموال فرهنگی – تاریخی

ماده ی ۱۷ از قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ ه.ش تجارت عتیقات را آزاد کرده است و اشتغال به شغل  مذکور را منوط به تحصیل اجازه از دولت کرده است .

نظام نامه ی اجرایی قانون مذکور فصل چهارم را از ماده ی ۳۶ تا ۴۶ را به تجارت عتیقات اختصاص داده است و نحوه ی تحصیل اجازه و چگونگی بررسی و صدور مجوز و نحوه ی فعالیت شاغلین به شغل تجارت اموال فرهنگی  – تاریخی را بیان کرده است .

با تصویب بند ۷ از ماده ی ۱۲۷ مکرر قانون مجازات عمومی سابق مصوب ۱۳۴۷ ه.ش اشتغال به تجارت اموال فرهنگی – تاریخی بدون پروانه ی معتبر دولتی جرم محسوب و برای مرتکب ۲ ماه تا  ۶ ماه حبس تأدیبی معین شده است .

 • خرید و فروش اموال فرهنگی – تاریخی که در فهرست آثار ملی ثبت شده اند .

مالک مال یا اموال منقول  که در فهرست آثار ملی ایران  ثبت شده باشد براساس ماده ی ۹ از قانون راجع به حفظ آثار ملی ایران در صورتی که بخواهد آن را به دیگری بفروشد باید کتباً به اداره ی ذیربط دولتی اطلاع دهد براساس این قانون متخلفین از موارد این قانون به جزای نقدی معادل قیمت فروش اثر یا آثار موضوع  معامله محکوم می شدند خریدار نیز در صورت اطلاع از ثبت اثر در فهرست آثار ملی به همان مجازات محکومین محکوم می گردید .

در بند ۸ از ماده ی ۱۲۷ مکرر قانون مجازات عمومی سابق مجازات مذکور تشدید و به ۳ ماه تا ۱ سا ل حبس تأدیبی تغییر یافت و همین مجازات عیناً در بند ۷ از ماده ی ۴۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) تکرار و تا سال ۱۳۷۵ ه.ش که قانون مذکور مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت قانون مذکور مجری بود . هرچند به دلیل اینکه تاکنون آثار منقول در فهرست آثار ملی ایران ثبت نشده اند هیچ حکم قضایی به استناد قوانین مذکور صادر نشده است.

براساس تبصره ی ۲ ماده ی ۵۶۲ : (( خرید  و فروش اموال تاریخی – فرهنگی حاصله از حفاری غیر مجاز ممنوع است  و خریدار و فروشنده علاوه بر ضبط اموال فرهنگی  مذکور به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می شوند و هرگاه فروش اموال مذکور تحت هر عنوان از عناوین به طور مستقیم یا غیر مستقین به اتباع خارجی صورت گیرد مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می شود . (( به این تبصره . دو اشکال وارد است اول این که تبصره باید به هرگونه (نقل و انتقال ) اشاره می کرد و نه فقط به (خرید و فروش) ودوم این که قید (غیر مجاز ) برای حفاری ، ضرورت به نظر نمی رسد ، چراکه نقل  و انتقال اموال تاریخی و فرهنگی که حسب تصادف . مثلاً در نتیجه ی حفاریهای مجاز ، حاصل شده اند نیز باید واجد وصف مجرمانه باشد . تردیدی وجود ندارد که واژه ی مفرد(مرتکب) به کلمه ی (فروش) باز می گردد و بنابراین مجازات اشد تنها  بر فروشنده (که ممک است ایرانی یا خارجی باشد ) تحمیل می گردد و نه بر خریدار خارجی که مجازات معمول این جرم را خواهد داشت . به نظر می رسد  که ماده ی ۵۶۲ و تبصره های آن (لایحه ی قانونی راجع  به جلوگیری از انجام اعمال حفاری های غیر مجاز و کاوش به قصد به دست آوردن اشیاء عتیقه و آثار تاریخی که بر اثر ضوابط بین المللی مدت یکصد سال یا بیشتر از تاریخ ایجاد یا ساخت آن گذشته باشد ) مصوب سال ۱۳۵۸ ه.ش را نسخ کرده است .

عمل مرتکب جرم موضوع تبصره ی دو ماده ی ۵۶۲ را می توان بدین صورت بیان نمود ه ابتدا برای تحقق جرم خرید و فروش اموال تاریخی – فرهنگی حاصله از حفاری غیر مجاز لازم است  که اموال مذکور از طریق ارتکاب جرم به دست آمده باشد تا امکان معامله ی آن فراهم گردد بدین صورت اقدامات دارنده اموال تاریخی – فرهنگی مکشوفه  از طریق عرضه و فروش آنها تشکیل دهنده ی عنصر مادی جرم خواهد بود.

در مورد نصر معنوی لازم است که مرتکب جرم دو علم داشته باشد : اول علم به اینکه این اموال جزء آثار فرهنگی و تاریخی است و دوم علم به اینکه عمل ارتکابی او نامشروع  و برخلاف مقررات است و لذا سوء نیت مرتکب جرم لازم است که بر دادگاه ثابت شود تامشمول حکم ماده شناخته شود.

مجازات مرتکب جرم موضوع تبصره ی ۲ در خصوص خرید و فروش اشیاء تاریخی ، فرهنگی که در اثر حفاری غیر مجاز تحصیل شده علاوه بر ضبط آن اموال حبس از شش ماه تا سه سال خواهد بود ولی هرگاه فروشنده  و اشیاء مکشوفه ی مورد نظر را به اتباع  خارجی بفروشد . مجازات او حداکثر مجازات مقرر در ماده ی یعنی سه سال خواهد بود این جرم نیز وفق ماده ی ۷۲۷ تعزیرات قابل گذشت است.

ابهاماتی که باید توسط قانون رفع ابهام شود.

۱)خرید و فروش اموال بدلی این ابهام در ماده ۵۶۶ مکرر قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۸۸ برطرف شده است .

۲)اختفاء و نگهداری اموال فرهنگی حاصل از حفاری غیر مجاز.




درباره : بهترین مطالب حقوقی ,منابع مباحث درموردحقوق جزاوجرم شناسی ,
بازدید : 24
[ 29 / 02 / 1396 ] [ 12 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
مطالب متفرقه
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی



.: Weblog Themes By SlideTheme :.