close
تبلیغات در اینترنت
معرفی رشته حقوق جزا و جرم شناسی از ارشد تا دکتری

حقوق جزا و جرم‌شناسی در مفهوم مدرن (امروزی) كه به عنوان رشته‌ای نظام‌مند و دارای اصول و قواعد كلی ناظر بر جنبه‌های ماهوی و شكلی مستقل از هم می‌باشد ، عمری حدود دو قرن دارد. این رشته از حقوق كه از شاخه‌های اصلی حقوق عمومی محسوب می‌شود خود دارای رشته‌های مختلف می‌باشد كه عمدتا شامل علوم جنایی تجربی از یك سو و علوم جنایی تحلیلی ـ تفسیری از سوی دیگر می‌شود. تحول روز افزون حقوق جزا و علم جرم‌شناسی در جوامع مختلف باعث ایجاد گونه‌های مختلفی از این شاخه از حقوق شده است كه در گذشته سابقه‌ای نداشته است. ظهور علوم جنایی تجربی (از جمله علوم جرم‌یابی ، جرم‌شناسی وكیفر‌شناسی و..) نشانگر تخصصی شدن حقوق جزا است كه بی‌تردید مرتبط با تحولات حاكم بر جامعه ، صنعت ، اقتصاد و ... است. با این حال آن چه در میان گونه‌های متنوع علوم‌جنایی اهمیت ویژه دارد حقوق جزا در مفهوم خاص خود و علم جرم شناسی است.

حقوق جزا به دو بخش عمده حقوق جزای ماهوی و شكلی تقسیم می‌شود. رشته‌های حقوق جزای عمومی و اختصاصی زیر مجموعه‌ی حقوق جزای ماهوی‌اند كه در ذیل به تعریف و تبیین اجمالی آن‌ها و سایر رشته‌های مرتبط می‌پردازیم :

حقوق جزای عمومی علمی است كه به مطالعه‌ی قواعد كلی و مشترك جرایم و مجازات‌ها می پردازد.

حقوق جزای اختصاصی شعبه‌ای از حقوق جزا ماهوی است كه به مطالعه‌ی جرایم به طور خاص و شرایط اختصاصی حاكم بر آن‌ها و مجازات‌هایی كه ممكن است مورد حكم واقع شوند.

حقوق جزای شكلی (آیین دادرسی كیفری) : آیین دادرسی كیفری كه در فاصله‌ی بین وقوع جرم و صدور حكم مجازات اهمیت می‌یابد مجموعه قوانین و مقرراتی است كه برای كشف جرم ، ‌تعقیب متهمان و تحقیق از آنان ، تعیین مراجع صلاحیت‌دار ، ‌شیوه‌های اعتراض به آراء و نیز بیان تكالیف مسوولان قضایی و انتظامی در طول رسیدگی به دعوای كیفری و اجرای احكام از یك سو و حقوق آزادی‌های متهمان از سوی دیگر ، ‌وضع و تدوین شده است.

جرم‌شناسی ، علمی است كه به مطالعه‌ی علمی و روشمند پدیده‌ی مجرمانه می‌پردازد.

كاربرد حقوق جزا و جرم شناسی : امروزه با فنی و تكنیكی شدن مرتكبان جرم و پیچیدگی‌های برخی از جرایم ارتكابی كه طبیعتاً با فنی شدن جوامع در ارتباط است شاهد تخصصی شدن سیستم عدالت كیفری هستیم. تشكیل و تاسیس دادسراها و دادگاه‌های ویژه رسیدگی به جرایم در كشور ما ، مانند مجتمع قضایی ویژه جرایم اقتصادی (كه به تعقیب و محاكمه مجرمان اقتصادی می‌پردازد‌) دادگاه كیفری استان (كه به جرایم سنگین و شدیدی از جمله قتل عمد رسیدگی می‌كند) و دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اطفال بزهكار و ... نشانگر اهمیت تخصص در رسیدگی‌های كیفری است ، از سوی دیگر امروز شاهد تخصصی شدن وكالت در دعاوی كیفری هستیم ، ‌در برخی از كشورها از جمله آمریكا ورود به محاكم جنایی به عنوان وكیل تخصص ویژه جزایی می‌طلبد برای نمونه وكلایی حق وكالت در جرایمی مانند قتل عمدی و جرایم سیاسی و مطبوعاتی را دارند كه در رشته حقوق جزا و جرم شناسی تحصیل كرده و یا این كه دارای پروانه مخصوص وكالت در این حوزه‌ها باشند ، امری كه متاسفانه در كشور ایران خیلی به آن توجه نشده است با این حال وكلایی كه در كشور ما به طور تخصصی در حوزه قتل عمد و سایر حوزه‌ها فعالیت می‌كنند بسیار موفق تر از سایر وكلایی هستند كه كاملا عمومی عمل می‌كنند

حقوق جزا در مفهوم امروزی‌ آن، رشته ای نظام مند و دارای اصول و قواعد کلی ناظر بر جنبه های ماهوی و شکلی مستقل از هم می‌باشد، که با تمامِ ابعاد زندگی فردی و اجتماعی شهروندان در ارتباطِ تنگاتنگ است. این رشته از حقوق -که از شاخه‌های اصلی حقوق عمومی محسوب می‌شود- خود دارای رشته‌های مختلفی می‌باشد؛ که به تفاوت موضوعات و روش، تقسیم شده‌اند: حقوق جزای اقتصادی، حقوق جزای بین‌الملل، فلسفه حقوق کیفری،... از جمله این مواردند. تحول روزافزون حقوق جزا در جوامع مختلف باعث شده تا این رشته، به یکی از پرشتاب ترین گرایش‌های حقوق تبدیل شود، چرا که به تناسب تحول در سبک زندگی انسان‌ها، روش‌های ارتکاب جرم نیز نو به نو روزآمد شده و مسائل جدیدی را پیش روی نهادهای کنترل کننده جرم قرار می‌دهد.

در یک چنین بستری، رشته حقوق جزا با استفاده از دستاورد‌های سایر رشته‌های علمی (حقوقی و غیرحقوقی) می‌کوشد تا تحلیل درستی از عدالت کیفری به دست داده و راهکارهای مناسب برای اصلاح آن را عرضه دارد. در این راستا، با تلفیق علوم جرمشناسی و کیفرشناسی، که از جمله علوم میان رشته‌ای نسبتاً نوظهور است، رشته‌ی «حقوق جزا و جرمشناسی» به وجود آمده تا ضمن نگاه به واقعیت‌های پدیده مجرمانه در جامعه، قواعد الزام‌آور کیفری را نیز مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.

این رشته، بر اساس نظام آموزش عالی ایران، دارای 32 واحد است که پس از گذراندنِ دروس پیش‌نیاز مورد نظر این مرکز، به دانشجویان ارائه می‌شود.

از جمله مسائلی که موجبِ افزایش اهمیتِ جایگاه این رشته در تمام نظام‌های حقوقی و سیاسی در جهان گردیده است، رابطه وثیق آن با مبانی سیاسی و ایدئولوژیک نظام حقوقی حاکم بر هر کشور است. هر چند که در ادبیات رایج منابع حقوقی در جهان، بر این مساله تاکید نمی‌شود، اما در عمل، مبانی لیبرالیسم سیاسی و اخلاقی به عنوان پیش‌فرض مطالعات حقوق جزا در نظر گرفته شده است. همین مسأله موجب شده تا استفاده آسان و بی دغدغه از منابع علمی غربی، در نظام‌های حقوقی اسلامی با چالش روبرو گردد. همین مساله موجب شده تا بازاندیشی مبانی نظام حقوق جزا و سیاست جنایی در کشورهای اسلامی، بر اساس اندیشه‌های ناب الهی، مورد توجه این مرکز قرار گیرد. مرکز آموزش عالی اهل بیت، در راستای این سیاست فضای آموزشی و پژوهشی مناسبی را فراهم آورده تا دانشجویانِ مسلمانِ غیرایرانی بتوانند با بهره‌گیری از اساتید حقوق جزا و حقوق اسلامی، در راه اعتلای حقوق جزای اسلامی گام بردارند.

 

معرفی رشته حقوق جزاوجرم شناسی - مقطع کارشناسی ارشد

برنامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) حقوق و جزا و جرم شناسی براساس رهنمودهای و موافقت ها اصولی اعضاء محترم ستاد انقلاب فرهنگی سابق و سایر آئین نامه ها و مقررات آموزشی مربوط تنظیم شده است.

طول دوره تحصیل

دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) حقوق و جزا و جرم شناسی حداقل شامل چهار نیمسال تحصیلی (دوسال ) و حداکثر پنج نیمسال (پایان نامه ) است و هر دانشجو باید 32 واحد درس طبق برنامه تنظیمی بگذراند. به علاوه دانشجویانی که در دوره کارشناسی 2 واحد معارف اسلامی و 2 واحد منطق را نگذرانده اند باید این 4 واحد را بگذرانند.
د: شرایط ورود به دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) حقوق و جزا و جرم شناسی
کسانی می توانند داوطلب به دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) حقوق و جزا و جزم شناسی
کسانی می توانند داوطلب به دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته ) گردند که درآن شرایط زیر باشند:
1- دارا بودن گواهی نامه کارشناسی رشته حقوق ارشد یا معادل آن از کشورهای دیگر تشخیص مراجع صلاحیتدار
2- پذیرفته شدن در امتحان ورودی
3- مواد امتحانی ورودی دوره کارشناسی ارشد حقوق و جزا و جرم شناسی توسط کمیته حقوق شورایعالی برنامه ریزی تعیین می شوند.

تعداد واحدها

تعداد کل واحدهای درسی رشته حقوق جزا و جرم شناسی 32 واحد به شرح زیر می باشد.
1- دروس اختصاصی (اعم از الزامی و اختیاری) 28 واحد طبق فهرست دروس،
2- پایان نامه 4 واحد
به علاوه 4 واحد دروس عمومی (2 واحد معارف اسلامی و 2 واحد منطق) برای دانشجویانی که این دروس را در دوره کارشناسی نگذارنده اند.برنامه درسی مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق جزاوجرم شناسي

 

خيرکد درسنام درس(اختياري)نوع  
ترم 1
131341012حقوق جزای بین المللخيراصلي   
231341023متون فقه جزاییخيراصلي   
331341034حقوق جزای اختصاصی 1خيراصلي   
431341045حقوق جزای عمومی 1خيراصلي   
531341056آیین دادرسی کیفریخيراصلي   
631341067پزشکی قانونیخيراصلي   
731341078جرم شناسیخيراصلي   
831341089جامعه شناسی جناییخيراصلي   
931341090سمینارخيراصلي   
1031343030حقوق جزای اختصاصی تطبیقیخيراصلي   
1131343063مسئولیت مدنیخيراصلي   
1231343074فلسفه حقوقخيراصلي   
1331343096حقوق جزای عمومی 2خيراصلي   دوره دکتری حقوق کیفری و جرم شناسی:

در ایران دوره دکتری حقوق جزا صزفاً یک رشته وجود دارد و آن هم حقوق کیفری و جرم شناسی است که تلفیقی از همه دروس حقوق جزای ماهوی،شکلی،جزای بین الملل و جرم شناسی و سیاست جنایی است.در حالیکه در سایر کشورها در دوره دکتری گرایشهای متنوعی در این رشته وجود دارد.از جمله : سیاست جنایی،جرم شناسی،حقوق کیفری،جقوق بین المللی کیفری و ....
دوره دکتری در ایران از سه قسمت تشکیل می شود:اول- دوره نظری عبارت از گذراندن 24 واحد تئوری با دروسی شامل: سیاست جنایی-حقوق کیفری در کشورهای کامن لا-متون حقوقی جزایی-متون فقه جزایی-آیین دادرسی کیفری تطبیقی-جرم شناسی نظری -جامعه شناسی کیفری. دوم گذراندن آزمون جامع که عبارت است از گذراندن تمامی دروس رشته جقوق کیفری و جرم شناسی (5 درس اصلی) بصورت کتبی و شفاهی.قبل از این دوره دانشجو باید گواهی قبولی در آزمون تافل یا معادل آنرا نیز ارائه نماید.سوم انتخاب موضوع رساله دکتری(حدود 20 واحد) و دفاع از آن در طول سه ترم تا شش ترم تحصیلی.کل دوره دکتری حداقل 4 سال تا 7 سال به طول می انجامد.
درحال حاضر در ایران دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاههای دولتی در تنها رشته دکتری حقوق کیفری، سالانه 6 تا 12 نفر از متقاضیان دکتری می پذیرند.آزمون دکتری از دو سال قبل تغییر رویه داده و از آرمون کتبی به تستی تغییر پیدا نمود.سوال اینجاست که آیا آزمون تستی معیار مناسبی برای محک متقاضیان دکتری است؟ اساساً تفاوت این آزمون با ارشد چیست؟
مواد آزمون دکتری:1-حقوق جزای عمومی و اختصاصی 2-جرم شناسی 3-آیین دادرسی کیفری 4- زبان انگلیسی  5- متون فقه جزایی
برخی از دانشگاههای آزاد که در حال حاضر دکتری حقوق کیفری دارند:واحد تهران مرکز-واحد علوم وتحقیقات تهران-واحد قم-واحد امارات متحده عربی(کلاسها در دبی است)-واحد اصفهان
دانشگاههای دولتی: تهران-شهید بهشتی-علامه-کاشان-مازندران-گیلان-مدرسه عالی مطهری-پردیس قم
ضمنا اخیرا اکثر دانشگاههای دولتی ضمن تاسیس پردیس بطور غیر انتفاعی دانشجوی دکتری می پذیرند.که هزینه آن حدودا 60 میلیون تومان می باشد.این رقم در دانشگاه ازاد حدود 40 میلیون هزینه در بر دارد
بازدید : 78
[ 21 / 08 / 1395 ] [ 10 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
مطالب متفرقه
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی.: Weblog Themes By SlideTheme :.