close
تبلیغات در اینترنت
انواع دادخواست

مقدمه:

نگارش و تقدیم دادخواست اولین گامی است که برای شروع به رسیدگی یک دعوای حقوقی لازم است، چرا که بموجب ماده 2 قانون ایین دادرسی مدنی هیچ دادگاهی نمی‌تواند به دعوایی رسیدگی کند مگر این که‌شخص یا اشخاص ذی نفع یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی‌آنان رسیدگی به دعوا را برابر قانون درخواست نموده باشند بر این اساس یک دعوی حقوقی که باید مطابق قانون در قالب دادخواست طرح و اقامه گردد می توان گفت که دادخواست شناسنامه دعوای شماست و اصولاً  تصمیم‌های دادگاه به نکاتی وابسته است که در دادخواست ذکر کرده‌اید.

بنابراین حساسیت در نوشتن دادخواست حتی اگر منجر به این شود که مدتی از وقت‌‌تان را بگیرد یا برای مشاوره با وکلا و حقوقدانان هزینه های غیر رسمی و غیر قابل مطالبه ای برایتان داشته باشد، خالی از قوت و فایده نیست. در این مقاله سعی شد تا آنچه باید در نوشتن یک دادخواست کامل و مطلوب به عنوان استارت طرح یک دعوی حقوقی مورد توجه قرار دهید در زبانی ساده بیان شده است:  

 

   1-     دادخواست و نقش آن در دادرسی‌ها:

هنگامی که شخصی می‌خواهد علیه فرد دیگری اقامه دعوا کند به عنوان خواهان شناخته می‌شود و باید طرح دعوی خود را در برگ چاپی مخصوصی قید کند که به آن دادخواست می‌گویند؛ به عبارت دیگر دادخواست بیان ادعا نزد مراجع قضایی در اوراق مخصوص است و طبق ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست است.

 2-     تفاوت دعوای حقوقی و کیفری و انحصار دادخواست به دعوای حقوقی:

 دعوای کیفری مربوط به عملی است که برای مرتکب آن مجازات تعیین شده است ولی برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی در نظر نمی‌گیرد و فقط مرتکب عمل را به دادن حقوق قانونی دیگران یا انجام تکالیفش ملزم می‌سازد. شکایت کیفری را در هر کاغذی می‌توان نوشت و به مرجع قضایی برد؛ ولی شکایت حقوقی حتما باید در برگ مخصوصی بنام دادخواست نوشته شود در غیر این صورت مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.
در برگ دادخواست مطالبات خواهان از طرف مقابل به اطلاع دادگاه رسانده می‌شود. اگر این اطلاعات دقیق و کامل باشد رسیدن به نتیجه بسیار ساده‌تر خواهد بود اما اگر در نوشتن اطلاعات دادخواست سهل انگاری کنید ممکن است دعوای شما رد شود و تمامی هزینه‌هایی که برای دادخواست پرداخت کرده‌اید هدر برود.

3-     محل تهیه و تقدیم دادخواست:

دادخواست به دفتر دادگاه صالح و در نقاطی که دادگاه دارای شعب متعدد است به دفتر شعبه اول تسلیم می‌شود.  برگ دادخواست را از مجتمع‌های قضایی واقع در تمامی مناطق می‌توان تهیه کرد.

دادخواست باید حتما در فرم‌های مخصوص باشد؛ زیرا هر فرم دادخواستی که از مراجع قضایی تهیه می‌شود دارای شماره نمونه مخصوص به خود است بنابراین نمی‌توان هر فرمی که تنها مشخصات آن شبیه به برگ‌های دادخواست را دارد، پر کرد.

 4-     انواع فرمهای دادخواست:

فرم دادخواست مخصوص شورای حل اختلاف ،

فرم دادخواست مخصوص دادگاه نخستین (مرحله بدوی)،

فرم دادخواست مخصوص واخواهی،

فرم دادخواست مخصوص دادگاه تجدید نظر،

فرم دادخواست مخصوص فرجام خواهی،

فرم دادخواست مخصوص دیوان عدالت اداری،

 5-     استفاده از دادخواست در دعاوی حقوقی:

لازمه رسیدگی به دعاوی حقوقی در دادگستری تقدیم دادخواست از سوی مدعی است. برگ دادخواست را می‌توان از محل فروش اوراق قضایی واقع در تمامی دادگستری‌ها و مجتمع‌های قضایی در سراسر کشور تهیه کرد. در مراجع قضایی‌ای که چند شعبه وجود دارد دادخواست به دفتر شعبه اول تسلیم می‌شود. البته اخیراً نسخه وورلد دادخواست نیز بصورت غیر رسمی وجود دارد که اغلب توسط وکلای دادگستری مورد استفاده قرار می گیرد که البته در برخی مزاجه بدلیل عدم آشنایی با فلسفه حقوقی دادخواست آن را نمی‌پذیرند و دادخواست تنظیم شده در فرمت های ورلد را معتبر تلقی نمی نمایند که این تعبیر درست نیست

6-     دادخواست‌های الکترونیک:
 امکان طرح دادخواست از طریق رایانه در قانون آئین دادرسی مدنی نوشته نشده است در این قانون دادخواست حتما باید در برگ‌های کاغذی موجود تقدیم شود، اما اکنون پیشرفت تکنولوژی رایانه ای اجرای قانون را تحت الشعاع قرارداده و اخیرا دیده شده در راستای الکترونیکی ‌شدن نظام قضایی بعضی دعاوی به صورت الکترونیک طرح و ثبت می‌شود اگر چه در قانون تجارت الکترونیک تصریح شده که هر جا کاغذی معتبر است، سند الکترونیکی آن نیز معتبر خواهد بود لیکن بدلیل کندی پیشرفت نظام الکترونیک قضایی میتوان گفت تا زمان اصلاح قانون آئین دادرسی مدنی در این باب به مدت زمان بیشتری نیاز است.

7-     تکمیل دادخواست
 دادخواست می‌تواند توسط خود فرد یا وکیل فرد فرستاده شود همان طور که در ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی آمده؛ دادخواست باید حاوی این نکات باشد: نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی‌الامکان شغل خواهان و در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم شود مشخصات وکیل نیز باید درج شود. اگر نشانی خوانده معلوم نباشد به عبارت دیگر مجهول‌المکان باشد در روزنامه یکبار منتشر خواهد شد که هزینه ی آن در حدود 5000 تومان است
به موجب ماده 56 قانون مذکور هر گاه در دادخواست، خواهان یا محل اقامت او معلوم نباشد ظرف دو روز از تاریخ رسید دادخواست به موجب قراری که مدیر دفتر دادگاه و در غیبت مشارالیه جانشین او صادر می‌کند، دادخواست رد می‌شود. اما اگر نقص مربوط به سایر موارد ماده 51 قانون مذکور باشد مدیر دفتر دادگاه به خواهان ابلاغ می‌کند وی نیز ظرف مدت 10 روز از ابلاغ نسبت به رفع نقص دادخواست اقدام می‌کند اما اگر خواهان رفع نقص نکند مدیر دفتر دادگاه قرار رد دادخواست را صادر می‌کند.

 8-     قسمت‌های مختلف دادخواست
همانطور که گفته شد دادخواست برگ چاپی مخصوصی است که درخواست خواهان در آن قید می‌شود. برگ دادخواست علاوه بر قسمت های مربوط به  مشخصات خواهان / خواهانها و خوانده یا خواندگان و نشانی محل اقامت آنهادارای چند قسمت مختلف دیگری نیز هست که خواهان باید  آنها را با دقت و ظرافت تکمیل کند که در بندهای اتی توضیح داده می شود.

 9-     اگر نشانی خوانده دعوا برای قید در دادخواست مشخص نباشد:

در صورت نداشتن نشانی خوانده ، وضعیت اقامت وی را مجهول‌المکان اعلام می‌کنیم تا از طریق روزنامه کثیرالانتشار متن دادخواست منتشر  شود اگر خوانده مراجعه‌ای نداشته یا لایحه ای که متضمن دفاع باشد ارسال ننماید دادگاه به صورت غیابی حکم صادر می‌کند (اجرای این حکم منوط به سپردن ضامن است) .

 10- تعیین خواسته و بهای آن:

یکی از آن موارد است که باید در دادخواست مشخص شود، مگر آنکه تعیین بها ممکن نباشد یا خواسته مالی نباشد. آنچه را مدعی از دادگاه تقاضا می‌کند «خواسته» یا  «مدعی‌به» گویند. خواسته یا مالی است یا غیرمالی.
خواسته در واقع، تعهدات یا مواردی است که به موجب آن خواهان خود را مستحق مطالبه آن می‌داند مثلا در خواسته مالی زنی که مهریه را حق خود می‌داند در قسمت خواسته باید تعداد سکه‌ها را قید کند یا در خواسته غیر‌مالی مردی که همسرش از خانه بدون اجازه وی خارج شده است باید در قسمت خواسته الزام به تمکین را قید کند؛ بنابراین باید افراد خواهان آنچه را که حق خود می‌دانند در خواسته بیان کنند.

 11- دلایل و منضمات دادخواست:

خواهان برای اثبات ادعای خود باید دلایل موثر و مورد قبولی (به اصطلاح محکمه پسند) را تهیه و ضمیمه دادخواست کند لذا فهرستی از این دلایل را در این قسمت قید می کند تا دادگاه مکلف به توجه و رسیدگی شود.

 12- شرح خواسته در متن دادخواست:
در این قسمت از دادخواست، خوهان باید خلاصه خواسته خود را با ذکر مبانی و منشاء مورد ادعا را که حتی الامکان بیش از چند سطر نباشد تشریح و اصلح است برای جلب توجه بیشتر دادگاه به قوانین حاکم بر موضوع نیز اشاره نماید البته بهتر است در متن دادخواست به حفظ حقوق خود به مشروح دفاعیات در خلال دادرسی نیز اشاره نماید تا ادله اثبات دعوی و دفاعیات شما منحصر به مندرجات دادخواست تلقی نگردد.

13-  دادخواست ناقص:
 تنظیم دادخواست در مورد خوانده دو حالت دارد یا آدرس فرد موجود است و آن را در برگ دادخواست وارد می‌کنیم و در غیر این صورت آدرس مجهول‌المکان اعلام می‌شود پس از آن مفاد دادخواست را یک بار در روزنامه کثیر الانتشار آگهی ‌می‌کنند. در صورتی که دادخواست ناقص باشد طبق قانون آیین دادرسی مدنی بعد از اینکه دادخواست ثبت شد دو روز فرصت رفع نقص داریم و پس از رفع نقص، دادخواست روند عادی را طی می‌کند اما اگر رفع نقص نشود قرار رد دادخواست صادر و ابلاغ می‌شود که در این صورت تا 10 روز فرصت اعتراض داریم در غیر این صورت دادخواست رد می‌شود.
هر نقصی که در دادخواست وجود داشته باشد و رفع نشود موجب رد شدن دادخواست می‌شود؛ اما از مهم‌ترین مواردی که موجب رد شدن دادخواست می‌شود این است که آدرس خواهان را قید نکنیم یا هزینه دادرسی را پرداخت نکنیم یا اثبات نکنیم که توانایی پرداخت هزینه دادرسی را نداریم.

 14- هزینه دادرسی:

میزان هزنه دادرسی بر اساس نوع دعوی از لحاظ مالی یا غیر مالی بودن متفاوت است هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی غیر مالی به میزانی است که هر چند سال بر اساس قانون و بسته به نوع و خواسته دعوی متفاوت است. هزینه دادرسی دعاوی مالی در مرحله بدوی 2% واخواهی و تجدیدنظر خواهی 3% و فرجام خواهی 4% است.

 هزینه دادرسی دعاوی مالی در شورای حل اختلاف نیز به مبلغ 100000ریال ثابت است.

 15- ابلاغ دادخواست
نحوه‌ اطلاع طرف دعوا از محتویات دادخواست: در حال حاضر در صورتی که دعوایی مطرح باشد از طریق پیامک به طرفین دعوا اطلاع داده می‌شود که با مراجعه به مرجع قضایی از آن آگاه شوند، این امر به معنی ابلاغ نیست؛ زیرا ابلاغ باید حتما به صورت کاغذی و با امضا باشد. گاهی باید به دادگاه کیفری هم دادخواست داد این دادخواست در مواردی مانند کلاه‌برداری، سرقت و... به دادگاه کیفری تقدیم می‌شود. فرق این دادخواست با دادخواستی که به دادگاه حقوقی داده می‌شود در سرعت دادرسی جلوگیری از تکرار رسیدگی است چرا که در پرونده کیفری بلحاظ کفایت ادله و تحقیقات بعمل امده دادگاه کیفری مکلف به رسیدگی توامان است.

 16- ابلاغ به مخاطب:

ابلاغ باید طی تشریفات قانونی مربوط به مواد 67 به بعد قانون آیین دادرسی مدنی و توسط مامور ابلاغ صورت گیرد.
اگر چه به نظر می‌رسد باید در خصوص مقررات مربوط به ابلاغ با توجه به پیشرفت‌های اخیر فناوری تجدیدنظر و پس از طی مراحل تقنینی برای ابلاغ از طریق پیامک یا نشانی ایمیل افراد نیز قایل به ترتیب آثار قانونی شد؛ زیرا آنچه در ابلاغ موضوعیت دارد، اطلاع مخاطب است و شیوه ابلاغ طریقیت دارد.

17- رسیدگی و انشاء رای:

صرف تنظیم و تقدیم دادخواست موجد احقاق حق نیست بلکه تمامی مواردی که در فوق بیان شد مقدماتی است که طرفین را برای حضور در دادرسی و تظلم خواهی آماده می نماید و نباید از نظر دور داشت هرچند که دلایل خواهان موجب انحصار تحقیق و رسیدگی برای دادگاه نخواهد بود لیکن دادگاه نمی‌تواند در موضوعاتی که خارج از چارچوب خواسته است وارد و آنها را مورد حکم قرار دهد. اگرچه دادگاه باید تمامی خواسته‌های خواهان را مورد رسیدگی قرار دهد اما ممکن است با عدم احراز ذی‌حقی خواهان، به طور کامل یا نسبی حکم به بی‌حقی وی صادر نماید.لینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 18
[ 27 / 12 / 1396 ] [ 18 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

۱- دادخواست، اصلی ترین ملاک در تعیین هزینه های دادرسی است و تنظیم غیردقیق آن ممکن است موجب پرداخت هزینه های سنگین باشد.
۲- محاکم حقوقی فقط به آنچه در دادخواست قید شده است، رسیدگی می کنند و توضیحات و لوایح خارج از موضوع دادخواست، فایده ای در دادرسی ندارد.
۳- محاکم و طرفهای دعوا به همه ی جزئیات دادخواست توجه می کنند، زیرا مسیر دفاع و دادرسی بر محور دادخواست شکل می گیرد.
۴- تغییر خواسته یا تصحیح در متن دادخواست و رفع عیب یا نقص آن پس از ثبت، بعضاً امکان پذیر نیست.
۵- استرداد دادخواست به علت عیب یا نقص آن در مواردی جز با موافقت دادگاه و طرف دعوا امکان پذیر نیست.
۶- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است به ابطال یا ردّ دادخواست یا ردّ دعوا منجر شود.
۷- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است مستقیماً به زیان خواهان تمام شود.
۸- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است موجب هزینه های سنگین در دادرسی شود.
۹- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است به برائت ذمّه یا فرار طرف دعوا از محکومیت کمک کند و دیگر امکان احیای حقوق خواهان وجود نداشته باشد.
۱۰- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است موجب بروز انواع پیچیدگی ها و طولانی تر شدن رسیدگی ها شود.
۱۱- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است سبب ایجاد حق یا طلب برای طرف دعوا یا اشخاص ثالث شود.
۱۲- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است منشاء و سبب ادعای جدید از سوی طرف دعوا یا اشخاص ثالث شود.
۱۳- هر ایراد ظاهراً کوچک و ناچیز در تنظیم دادخواست، ممکن است خواهان را برای همیشه از دستیابی به حقوق خود محروم کند.
تنظیم درست دادخواست، می تواند خواهان را با کمترین هزینه، در کوتاه ترین زمان، به کامل ترین حقوق و مطالبات وی برساند.
دادخواست نویسی یک مهارت حقوقی خاص است که در میدان عمل و آموزشهای کاربردی می توان به دست آورد.
تواناترین وکیل و کارشناس حقوقی، کسی است که بتواند دادخواست خوب بنویسد..لینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 16
[ 27 / 11 / 1396 ] [ 21 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

 شرایط دادخواست

دادخواست=شیوه رسمی طرح دعوا ،برای رسیدگی به امور حقوقی.

شخص دادخواست دهنده =1_اصیل 2_قائم مقام اصیل 3_نماینده اصیل

تاریخ طرح دعوا= تاریخ ثبت دادخواست توسط مدیر دفتر کل

شرایط دادخواست:

1_شرایط اساسی:
*تنظیم دادخواست به شکل کتبی
*تنظیم دادخواست به شکل چاپی مخصوص
*زبان فارسی
*امضا یا اثر انگشت دادخواست دهنده

2_شرایط غیر قابل جبران(رد فوری):
*نام و نام خانوادگی خواهان یا نماینده او
*اقامتگاه خواهان یا نماینده او

3_شرایط قابل جبران(صدور اخطار رفع نقص ):
*عدم الصاق تمبر به دادخواست و پیوست های آن
*نام، نام خانوادگی و محل اقامت خوانده
*درج خواسته و بهای آن
*تعهدات و جهات استحقاق خواهان
*وسایل اثبات دعوا (ادله-امارات)
*ضمیمه شدن تصویر برگه مثبت سمت

ضمانت اجرای این شرایط:
شرایط اساسی=فاقد ضمانت اجرا(دادخواست محسوب نمیشود)
شرایط غیر قابل جبران=قرار رد فوری
شرایط قابل جبران=صدور قرار اخطار رفع نقص⏪قرار رد غیر فوریلینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 4
[ 28 / 10 / 1396 ] [ 22 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

نکاتی که در تنظیم دادخواست ضروری است  ضرورت آن بنا به آثار وتبعاتی است که داردکه بترتیب توضیح میدهیم.

۱-اگرارزش خواسته معلوم نباشد اولا تعیین هزینه دادرسی مقدورنیست ثانیا صلاحیت دادگاه مبهم خواهد بود البته اکنون که دادگاههای عمومی به هردعوی ابتدائی رسیدگی میکنند این مشکل نخواهد بود ولی در قطعی بودن ویا قابل اعتراض بودن رای موثراست

۲-اگر جهت طلب شما معلوم نباشدادعای شما مستند نیست چون بایداین این مطلب روشن باشدکه مثلا طلب ناشی از صدور چک خوانده است یا تعهدی که طی قرارداد داده است وقتی جهت روشن شد تکلیف دادگاه روشن میشود که در محور چه چیزی بررسی کند


۳-اگر خواسته خواهان روشن نباشددر این صورت نیزدادگاه در اتخاذ تصمیم دچار مشکل است فی المثل اگر دعوی درخصوص مال غیر منقول با شد خواهان باید مشخص کند که خلع ید را درخواست دارد یا تخلیه یا الزام خوانده به انتقال سند را مشخص شدن هر یک از این خواسته ها در تصمیم گیری داگاه مؤثراست بدین معنا که هریک از خواسته های خلع ید وتخلیه اشاره به یک اقدام خاصی از طرف خوانده است وقتی شما خواسته را خلع ید می نویسید معنایش اینستکه خوانده بدون اجازه ملک مورد نظر را متصرف شده وقتی خواسته را تخلیه می نویسید معنایش اینسکه تصرف بدون اجازه نبوده ولی اکنون بجهتی قانونی میخواهید ملک را از تصرف خوانده که از تحویل آن استنکاف دارد خارج کنیدلینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 14
[ 28 / 10 / 1396 ] [ 22 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

بسمه تعالي


به تاريخ ... در وقت ... دادگاه عمومي شعبه ... شهرستان ... به تصدي امضاء كننده ذيل تشكيل است پرونده كلاسه .... تحت نظر است . دادگاه پس از بررسي اوراق و محتويات پرونده با اعلام ختم دادرسي به شرح آتي مبادرت به صدور راي مي نمايد :
(قرار داد گاه )

در خصوص دعوي خواهان / خواهان ها ... به طرفيت خوانده / خواندگان ... به خواسته صدور حكم بر ابطال سند زمين شهري ، نظر به اينكه وفق راي وحدت رويه شماره 544-30/11/1369 هيات عمومي ديوان عالي كشور رسيدگي به دعوي ابطال سند مالكيت و انتقال ملك  به دولت  كه در اجراي طرح تمليك موضوع ماده 9 قانون اراضي شهري و تبصره آن مصوب سال 1360 انجام شده و مستلزم آن است كه ديوان عدالت اداري مقدمتاً بر طبق بند 2 ماده 11 قانون ديوان مصوب سال 1360 به شكايت در تصميم و اقدام سازمان زمين شهري در استفاده از طرح تملك رسيدگي كند و در صورت احراز صحت شكايت و ابطال تصميم و اقدام سازمان زمين شهري ، دادگاه عمومي به ابطال سند مالكيت رسيدگي نمايد ، لذا نظر به اين كه خواهان هيچ گونه حكمي از ديوان عدالت اداري در رابطه با رسيدگي با اقدامات سازمان زمين شهري و ابطال آن دريافت ننموده ، لذا دعوي  به كيفيت مطروحه قابليت استماع ندارد و رد آن اعلام مي گردد .

رئيس / دادرس شعبه ....دادگاه عمومي ....
توضيح اينكه :
اگر دعوي به طرفيت مورث طرح شده و وي فوقت نموده باشد ، در آن صورت دادگاه قرار توقيف دادرسي به استناد مواد 290و 291 قانون آيين دادرسي مدني سابق ( و نه قرار عدم استماع دعوي يا قرار رد دعوي ) صادر خواهد شد .
البته ، با تصويب قانون آيين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب در امور مدني در سال 1379، ماده 105 جايگزين مواد 290 و 291 سابق شده است . كه مطابق ماده 105 هم ، فوت يا حجر يا زوال سمت هر يك از اصحاب دعوا از جمله موارد صدور قرار توقيف دادرسي محسوب شده است .لینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 9
[ 10 / 07 / 1396 ] [ 18 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

تايپ دادخواست و پرينت آن بر روي نمونه فرم يا کاغذ A4 برای تایپ متن دادخواست بر روی فرم دادخواست به دادگاه نحستین روی عنوان زیر کلیک نمایید .   فرم مخصوص « درخواست به دادگاه نخستين » (چاپ جديد - برگ اول) فرم مخصوص « درخواست به دادگاه نخستين » (چاپ جديد - برگ دوم)لینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 75
[ 30 / 05 / 1396 ] [ 18 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

نمونه هاي ابتدايي اوراق قضايي ابطال عمليات اجرائي با درخواست توقيف عمليات اجرائي استشهاديه مخصوص گواهي انحصار وراثت (طبقه اول ) استشهاديه مخصوص گواهي انحصار وراثت (طبقه دوم ) استشهاديه مخصوص گواهي انحصار وراثت (طبقه سوم ) برگ اجاره نامه برگ اظهارنامه برگ اعتراض ثالث با صدور دستور تاخير عمليات اجرائي و الغاء دادنامه مورد اعتراض برگ اعتراض ثالث با خواسته اصلي و صدور دستور تأخير عمليات اجرائي برگ اعتراض ثالث با خواسته اصلي برگ دادخواست به دادگاه عمومي نخستين برگ دادخواست به دادگاه عمومي نخستين (واخواهي ) برگ دادخواست به دادگاه عمومي نخستين (درخواست توقف فوري عمليات اجرائي با صدور قرار قبولي واخواهي ) برگ دادخواست تجديد نظر برگ دادخواست فرجامخواهي برگ دادخواست متقابل برگ دادخواست ديوان عدالت اداري برگ دادخواست وارد ثالث برگ دادنامه برگ گواهي انحصار وراثت بيشتر از سه ميليون تومان برگ گواهي انحصار وراثت كمتر از سه ميليون تومان برگ مبايعه نامه اتومبيل برگ مبايعه نامه اموال غير منقول برگ واخواست نامه (1) برگ واخواست نامه (2)  موضوعات عمومي درخواست حصر وراثت مسلمانان حصر وراثت مسلمانان كمتر از سه ميليون تومان درخواست حصر وراثت كمتر از سه ميليون تومان (طبقه اول ) درخواست حصر وراثت كمتر از سه ميليون تومان (طبقه دوم ) درخواست حصر وراثت كمتر از سه ميليون تومان (طبقه سوم )   حصر وراثت مسلمانان بيشتر از سه ميليون تومان درخواست حصر وراثت بيشتر از سه ميليون تومان (طبقه اول ) درخواست حصر وراثت بيشتر از سه ميليون تومان (طبقه دوم ) درخواست حصر وراثت بيشتر از سه ميليون تومان (طبقه سوم )   درخواست حصر وراثت پيروان اقليت هاي مذهبي دادخواست حصر وراثت براي پيروان اقليت هاي مذهبي (كمتر از سه ميليون تومان ) دادخواست حصر وراثت براي پيروان اقليت هاي مذهبي (بيشتر از سه ميليون تومان )   استشهاديه گواهي حصر وراثت استشهاديه مخصوص گواهي انحصار وراثت (طبقه اول ) استشهاديه مخصوص گواهي انحصار وراثت (طبقه دوم ) استشهاديه مخصوص گواهي انحصار وراثت (طبقه سوم )   صدور حكم رشد دادخواست صدور حكم رشد   صدور حكم سرپرستي و كفالت دادخواست صدور حكم سرپرستي و كفالت منبعلینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 73
[ 30 / 05 / 1396 ] [ 18 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

موضوعات خانواده ازدواج دادخواست اجازه ثبت ازدواج به علت خودداري ولي از اذن دادخواست اجازه ثبت ازدواج به علت فقد امكان استئذان ولي دادخواست ثبت ازدواج دايم دادخواست ثبت ازدواج موقت دادخواست اثبات رابطه زوجيت دائم/ موقت دادخواست تجويز ازدواج مجدد (1) دادخواست تجويز ازدواج مجدد (2) دادخواست تجويز ازدواج مجدد (3) دادخواست ثبت واقعه رجوع   حضانت دادخواست صدور حكم حضانت دادخواست حضانت طفل و تحويل فرزند دادخواست سلب حضانت و سرپرستي فرزند از .. .. .. .. و تحويل آن به اينجانب     طلاق و گواهي عدم امکان سازش دادخواست صدور گواهي عدم امكان سازش دادخواست صدور گواهي عدم امكان سازش (طلاق توافقي) دادخواست صدور گواهي عدم امكان سازش به علت تحقق شروط عقد نامه دادخواست صدور گواهي عدم امكان سازش به علت عدم پرداخت نفقه دادخواست صدور گواهي عدم امكان سازش به علت عسر و حرج دادخواست تنفيذ طلاق صادره در كشور ..... و اجراي صيغه و ثبت رسمي آن در ايران دادخواست تنفيذ طلاق صادره در كشور ..... و ثبت رسمي آن در ايران  فسخ نكاح يا ابطال آن دادخواست ابطال عقد ازداج به علت عدم رعايت غبطه و مصلحت دادخواست ابطال عقد ازداج به علت وجود اكراه و فقدان قصد دادخواست بطلان ازدواج به علت عدم كسب اجازه ولي دادخواست صدور حكم تنفيذ فسخ نكاح دادخواست صدور حكم تنفيذ فسخ نكاح به علت فقدان وصف دادخواست صدور حكم تنفيذ فسخ نكاح به علت فقدان وصف و استرداد هداياي تقديمي دادخواست صدور حكم تنفيذ فسخ نكاح به علت وجود عيب     مهريه دادخواست مطالبه مهريه دادخواست مطالبه مهر المسمي با حق حبس دادخواست مطالبه مهريه با قرار تامين آن دادخواست قرار تامين خواسته عادي مهريه دادخواست مطالبه مهريه مطلق با قرار تأمين دادخواست اعسار از پرداخت مهريه دادخواست اعسار از پرداخت مهريه/ نفقه   نفقه  دادخواست مطالبه نفقه ايام زوجيت دادخواست الزام به تهيه مسكن (از نفقه) دادخواست مطالبه نفقه ايام زوجيت و صدور قرار تأمين دادخواست اعسار از پرداخت مهريه/ نفقه   عمومي دادخواست الزام به تمكين دادخواست الزام به تمكين و منع از اشتغال به تحصيل دادخواست استرداد جهيزيه دادخواست استرداد جهيزيه و صدور قرار تأمين خواسته دادخواست تعيين تكليف زندگي خانوادگي دادخواست فرزند خواندگي دادخواست مطالبه خسارت بر هم زدن نامزدي دادخواست ملاقات فرزند   موضوعات كيفري ارتشاء، ربا و كلاهبرداري شكوائيه اخذ نوشته يا سند از غير رشيد به ضرر وي شكوائيه ارتشاء شكوائيه ارتشاء عمومي شكوائيه ارتشاء داور - مميز - كارشناس شكوائيه ربا خواري شكوائيه رشوه دادن شكوائيه رشوه گرفتن شكوائيه كلاهبرداري شكوائيه ...لینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 35
[ 28 / 05 / 1396 ] [ 17 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

نمونه دادخواست و لایحه تجدیدنظرخواهی               تجدیدنظرخواه : خانم ..... فرزند ...... شغل .... مقیم ...................... تجدیدنظرخوانده: اداره ثبت احوال مشهد،  مقیم مشهد، بلوار فردوسی، بلوار خیام، جنب سازمان جهاد کشاورزی تجدیدنظرخواسته: تجدیدنظرخواهی از دادنامه شماره ................  – ...  /..../89 صادره از شعبه محترم .... دادگاه عمومی حقوقی مشهد. دلایل و منضمات دادخواست: 1 – تصویر مصدق دادنامه معترض عنه  2 – لایحه مفصل تجدیدنظرخواهی 3 –  نسخه ثانی دادخواست و ضمایم شرح:    ریاست و مستشاران محترم و معزز شعبه     تجدید نظر استان خراسان رضوی سلام علیکم ،  احتراماً معروض می دارد در پرونده کلاسه .........../....  مطروحه درشعبه محترم ... دادگاه عمومی مشهد،  دادنامه فوق ،له طرف و علیه موکل صادر گردیده و در تاریخ .........  ابلاغ شده است . از آنجا که بنا به دلایل و مستندات احصاءشده، در لایحه تجدیدنظرخواهی پیوست ، رای معترض عنه  بر خلاف مقررات قانونی می باشد، لذا بادرنظر گرفتن جهات مذکور درشقوق ج و ﻫ ماده 348 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب، به رای صادره، معترض و تجدید نظر خواه ، می باشد . عطف توجه به معروضات و بذل مداقه در محتویات پرونده و اجابت مستدعیات خود ، رسیدگی و مالاً  نقض دادنامه معترض عنه و  صدور حکم به الزام اداره تجدیدنظرخوانده به تغییر نام اینجانب از ........ به .... ،  مورد استدعاست .                                                   با تجدید احترام  - محمد مهدی حسنی وکیل خانم ...........   لایحه تجدیدنظرخواهی :                                                    به نام بهترین وکیلان ریاست و مستشاران محترم شعبه       دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی با سلام احتراماً بدینوسیله ایرادات و اشکالات وارده بر دادنامه شماره ............  صادره از شعبه محترم .... دادگاه عمومی حقوقی مشهد به شرح زیر به عرض می رسد: مقدمتاً معروض می دارد، مطاوی پرونده از جمله استشهاد محلی پیوست آن، حاکی است، برغم اینکه در شناسنامه صادر شده،  موکل به نام ..... نامیده شده ام، مع ذالک از بدو تولد تاکنون، به نام ..... شناخته شده، صدایش زده اند و با همین نام اُخت و بزرگ شده است. و  متاسفانه وجود تناقض میان نام واقعی و نام شناسنامه ای موکل ، همواره در طول دوران کودکی و تحصیلی و همچنین بزرگی اش، مشکلاتی عظیم،  فراروی او قرار داده است که گاه به واسطه آوردن نام اصلی در فرم ها، نام نویسی ها و اعلام حضورها ، ضررهای غیر قابل جبران بر ایشان وارد شده است. اینک که خود بالغ و عاقل شده، برای رفع کاستی و نقصان مذکور به اداره تجدیدنظرخوانده مراجعه تا مشکل ...لینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع لایحه قضایی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 95
[ 28 / 05 / 1396 ] [ 17 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 20 / 05 / 1396 ] [ 20 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()

بعد از صدور حکم و یا همزمان با رسیدگی موضوع مهریه خوانده (شوهر) می تواند با دادن دادخواست اعسار(یا تقسیط) تقاضای رسیدگی و صدور حکم داشته باشد .

بعد از صدور حکم معمولاً دادگاهها دادخواست اعسار را می پذیرند ولی رسیدگی به موضوع اعسار منوط به قطعی شدن حکم ( پرداخت مهریه) می باشد .

رسیدگی به موضوع اعسار مانند تمام موضوعات حقوقی با دادن دادخواست و تعیین وقت رسیدگی انجام میشود .

مدارکی که باید برای اثبات اعسار و یا تقسیط تهیه کرد به قرار زیر است :

 برگه قضائی دادخواست

استشهادیه محلی

کپی دادنامه صادره در خصوص مهریه

مدارک مصدق وضعیت مالی از جمله فیش حقوقی و غیره

بعد از تهیه برگه دادخواست مشخصات بصورت زیر باید تکمیل شود:

 

مشخصات زن(خوانده) و شوهر (خواهان )نوشته شود و در صورت در دسترس نبودن دادنامه به شماره دادنامه و شماره پرونده مربوطه استناد خواهد شد .و در صورت در دسترس نبودن اطلاعات مربوط به عقدنامه به حد کفایت و در حد مشخص کردن مشخصات حکم و شماره پرونده اکتفا میشود . 

 

بعد از تنظیم دادخواست باید استشهادیه تهیه شود و بوسیله افراد مورد نظر امضاء شود .

( بر فرض در یک برگه a4   و یا برگه سفید )

 

 

استشهادیه محلی

بدینوسیله از اهالی محترم محل و مطلعین مومن و مسلمان طلب گواهی می نمایم مبنی بر اینکه آیا علم و اطلاع کامل و کافی دارید که اینجانب . . . . . . . توان و استطاعت مالی ندارم تا میزان محکوم به را بپردازم .چنانچه از موارد مندرج کاملاً مطلع هستید ذیل ورقه را گواهی نمائید .

 

مراتب مورد گواهی اینجانبان است

 

1-. . . ..                امضا

2- . . . .                امضا

3- . . . .                امضا

4- . . . .                امضا

5-. . . . .               . . . .

 

 

بدیهی ست افراد امضاء کننده نباید از فامیل و اقوام نزدیک خواهان (معسر) باشند.

بعد از تکمیل فرم قضائی و استشهادیه مذکور مراتب به امضاء می رسد و بهمراه بقیه مدارک تهیه شده  برای ابطال تمبر به واحد الصاق تمبر مجتمع قضائی  صادر کننده حکم مهریه برده میشود .

بعد از ابطال تمبر و تهیه پوشه که هزینه چندانی ندارد باید از مدارک موجود در دو نسخه دیگر کپی تهیه کرده و برای رسیدگی موضوع اعسار دستور ریاست و یا معاونت مجتمع قضائی را بر روی پرونده اخذ کرد و سپس پرونده را به دفتر دادگاه صادر کننده حکم مهریه تقدیم کرد (البته ممکن است بعد از ثبت کامپیوتری ادامه کارها خودبخود انجام شود که شایان پیگیریست ).

بعد از این مرحله برای رسیدگی به دادخواست وقت رسیدگی تعیین میشود که در صورت کمبود وقت میتوان خواستار اختصاص دادن وقت رسیدگی فوق العاده شد (که موافقت با آن بستگی به نظر ریاست دادگاه دارد ) .

 

بعد از تعیین وقت و احضار خواهان و خوانده معمولاً در برگه احضاریه مشخص میشود که شهود باید حضور داشته باشند اما در غیر آنصورت هم بهتر است شهود امضا کننده برای جلسه رسیدگی حضور داشته باشند و آماده برای دادن شهادت باشند .

 

برای رسیدگی به خواسته فرد معسر از پرداخت مهریه ،یا فرد معسر باید شخصاً حضور داشته باشد و یا می تواند در صورت وجود مشکلات ( از جمله وجود برگ جلب ) به دادگاه لایحه تقدیم کند که این کار بدون مانع خواهد بود و در روند رسیدگی تاثیر خاصی نخواهد داشت .

اما در صورت عدم حضور خواهان (معسر) و نبودن وکیل و ندادن لایحه دادخواست خواهان رد خواهد شد.

 

لایحه نیز همان مطالبی ست که مورد نظر خواهان و یا خوانده است که قرار است در دادگاه در بیان دلایل و یا دفاع از خود بیان کند .که پیشنهاد میشود حتماً از طرف فرد متخصص و کارشناس نوشته شود .

در خصوص رسیدگی به اعسار باید توجه داشت عدم حضور خوانده (زوجه ) مانع رسیدگی به اعسار نمیباشد و در صورت عدم حضور زوجه نیز حکم متناسب با شرایط خواهان صادر خواهد شد فقط کافیست ابلاغ لازم به زوجه صورت گرفته باشد .

اما حضور زوجه از این جهت مهم است تا بتواند موارد خلاف واقع که مورد اشاره زوج است را به دادگاه معرفی نماید و احیاناً پنهانکاریهای مالی و یا انتقال اموال را به دادگاه اطلاع دهد .

 

بعد از صدور حکم در این ارتباط و تعیین مبلغ مشخص برای اقساط ماهیانه و یا پذیرفتن اعسار کامل به شرط اثبات نداری کامل و قطعی شدن حکم صادره بدیهی ست امکان بازداشت فرد معسر دیگر بخاطر نداشتن امکانات مالی برای پرداخت یکجای مهریه منتفی میشود .

اما در صورتی که مقدار اقساط ماهیانه مشخص باشد و اقساط پرداخت نشود مورد پیگرد اجرای احکام قرار گرفته و ممکن است بازداشت شودلینک ثابت

درباره : بهترین مطالب حقوقی ,انواع دادخواست ,
بازدید : 53
[ 16 / 05 / 1396 ] [ 18 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 19 / 02 / 1396 ] [ 0 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 19 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ()لینک ثابت

درباره : انواع دادخواست ,
بازدید : 17
[ 14 / 02 / 1396 ] [ 15 ] [ نویسنده : حقوقدان هادی کاویانمهر ] | نظرات ().: Weblog Themes By SlideTheme :.